A SECRET WEAPON FOR ODKLEJENIE SIATKóWKI

A Secret Weapon For odklejenie siatkówki

A Secret Weapon For odklejenie siatkówki

Blog Article

Czynniki ryzyka obejmują także choroby oka, takie jak retinopatia cukrzycowa czy krótkowzroczność, oraz przebyte operacje oka, zwłaszcza związane z zaćmą. Istnieją także czynniki genetyczne, takie jak historia rodziny czy zmiany w ciele szklistym, które mogą zwiększyć ryzyko odwarstwienia siatkówki.

Skleroplastyka: Polega na uszyciu specjalnej taśmy lub szwu na białej części twardówki oka (sklerze), co powoduje przywrócenie prawidłowego położenia siatkówki.

Siatkówka jest fotoczułą warstwą oka, która odpowiada za odbiór bodźców ze świata zewnętrznego. Stąd też biorą się zaburzenia w impulsach odbieranych przez receptory nerwu wzrokowego. Sprawdź jaki związek z tym ma centralna retinopatia surowicza.

Choroby oka: Niektóre choroby oka, takie jak retinopatia cukrzycowa lub krótkowzroczność, mogą zwiększać ryzyko odklejenia siatkówki.

Do chwili, aż gaz zostanie wchłonięty, niewskazana jest również podróż samolotem. Zanim siatkówka wygoi się, zabroniony jest wszelki wysiłek fizyczny, schylanie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów i uprawianie sportu. Można oglądać telewizję, jeśli wyraża na to zgodę lekarz. Zaleca się także stosowanie przepisanych przez specjalistę kropli do oczu i środków przeciwbólowych.

Zmiany w ciele szklistym: Osoby, u których występują zmiany w ciele szklistym, takie jak śladowe ilości krwi lub osad, mogą mieć większe ryzyko odwarstwienia siatkówki.

Kliniki okulistyczne wykorzystują też drugą metodę, która daje ten sam rezultat. Kriokoagulacja, czyli zamrażanie, także jest skutecznym bodźcem dla regeneracji wrażliwych struktur oka.

Operacja zaćmy jest obecnie jedyną skuteczną typeą leczenia katarakty. Jednak jak każda procedura medyczna jest obarczona pewnym (choć niskim) ryzykiem powikłań (dotyczy około 1% przypadków). Najczęściej stosowaną metodą usuwania zaćmy jest ultradźwiękowa fakoemulsyfikacja, która polega read more na nacięciu rogówki, rozdrobnieniu i usunięciu zmętniałej struktury z oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

Rozpatrując przyczyny odwarstwienia siatkówki, możemy z grubsza podzielić je na wywołane przedarciem siatkówki, trakcją (odwarstwienie z pociągania przez struktury wewnątrz oka) oraz odwarstwienie, które występuje najrzadziej "wysiękowe", mające swoją przyczynę w strukturach pod siatkówką (guzy naczyniówki / czerniak, zapalenie).

Jeśli stan ciała szklistego uniemożliwia badanie oftalmoskopem, można wykonać USG gałki ocznej. Analiza obrazu uzyskanego poprzez fale ultrasonografu pozwala rozpoznać odwarstwienie siatkówki.

Zabiegiem o charakterze profilaktycznym jest laserowa fotokoagulacja między częścią wzrokową siatkówki a nabłonkiem barwnikowym.

Jeżeli osobie niezdolnej do pracy z powodu odwarstwienia siatkówki renta zostanie odmówiona – można interweniować w tej sprawie. Odwołanie w takiej sytuacji należy skierować do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych sądu okręgowego.

W przebiegu chorób zwyrodnieniowych dochodzi do odklejenia siatkówki w związku z powstawaniem pod nią zmian patologicznych (np. skupień barwnika, krwotoku lub obrzęku podsiatkówkowego).

Rozwarstwienie siatkówki można podzielić na przedarciowe i nieprzedarciowe – tu znowu możesz wyodrębnić trakcyjne i wysiękowe. Każdy z nich wyróżnia się nieco innymi objawami, a do tego mają nieco inne przyczyny. Dlatego przekonaj się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje.

Report this page